Przejdź do treści

Wyjazd „z serca”

Tuż przed świętami wielkanocnymi uczniowie klasy IIb gimnazjum przy Szkole Podstawowej w Krzynowłodze Małej oraz klasy VII Szkoły Podstawowej w Romanach-Seborach wspólnie z wychowawcami: Agnieszką Urbańską i Rafałem Czaplickim wybrali się na krótką, ale niezapomnianą przez wszystkich uczestników wycieczkę o charakterze wychowawczo-rekreacyjo-integracyjnym.

Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Przasnyszu. Na miejscu uczniowie wraz z wychowawcami mieli okazję przyjrzeć się bliżej ciężkiej, ale jakże ofiarnej pracy z ludźmi starszymi, chorymi i samotnymi. Młodzież wraz z życzeniami wręczyła mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej karty świąteczne i stroik wielkanocny wykonane przez uczniów.

Istotnym celem wizyty w Domu Pomocy Społecznej było uwrażliwienie młodzieży na los drugiego człowieka, zwrócenie uwagi na otaczający nas świat oraz na możliwość jego zmiany poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi szczególnie go potrzebujących.

Kolejnym etapem wycieczki był wyjazd do Ciechanowa na kręgielnię oraz do McDonalda. Była to doskonała okazja do integracji uczniów z dwóch szkół, rozmów na różne tematy, wymiany spostrzeżeń i reflekcji podczas wspólnej i pełnej uśmiechu rywalizacji na torach kręgielni. To także dla nich nowa forma spędzania czasu wolnego.

Ostatnim, ale jakże istotnym miejscem naszej wycieczki był Oddział Mazowieckiego Centrum Pomocy Bliźniemu – Ośrodek Monar-Markot w Turowie. Tam uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy miejsce, gdzie uzyskują pomoc ludzie bezdomni, mający problem z alkoholem, samotni. Niezapomnianym dla wszystkich uczestników było wyznanie pana Mirka – alkoholika, który jest mieszkańcem ośrodka. Przedstawiając swoje koleje życia, podkreślał on swoje przemyślenia, do których doszedł po latach, i dawał przestrogi młodym.

Wyjazd ten był dla uczniów prawdziwą lekcją tolerancji, szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka.