Przejdź do treści

Spotkanie z przeszłością i przyszłością

17 stycznia uczniowie klas trzecich gimnazjum działającego w ramach Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.

To nowoczesne, multimedialne muzeum zrobiło na młodzieży ogromne wrażenie, dostarczyło wielu wspaniałych przeżyć i stanowiło wspaniałą żywą lekcję historii, na której wielokrotnie pytani przez przewodników świetnie radzili sobie z odpowiedziami.

W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Uczniowie poznali nie tylko życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, ale także losy ludności cywilnej oraz dzieci, dowiedzieli się, jak działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się replika samolotu Liberator w skali 1:1, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Uczniowie obejrzeli też przejmujący film 3D pt. „Miasto ruin” – komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy. Wrażenie zwiększa ujęcie z lotu samolotu.
Ważnym elementem muzeum historycznego jest dźwięk. Bom¬bardowanie, piosenka powstańcza czy modlitwa oraz dobiegające ze stalowego monumentu, przechodzącego przez wszystkie kondygnacje budynku brzmienie bijącego serca bardzo oddziałują na zwiedzających, współtworzą atmosferę.

Innością tego muzeum jest także samodzielne poszukiwanie i zbieranie „kartek z kalendarza”, na których jest opisany dzień po dniu od 27 lipca 1944 do 5 października 1944 czyli dnia wyjścia z Warszawy ostatnich pułków żołnierzy Armii Krajowej.

Zwiedzanie muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność.

Drugim punktem programu był film „Bumblebe” obejrzany przez uczniów w stołecznym multipleksie. To było z kolei spotkanie uczniów z przyszłością, ponieważ film przedstawiał fikcyjny świat transformersów – choć jednocześnie była to opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni i radzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby.

Opiekunkami na tej warszawskiej wyprawie były wychowawczynie klas gimnazjalnych: A. Urbańska i K. Lubańska; towarzyszyła im pani E. Chmielińska.