Przejdź do treści

Szkolne pasowanie na czytelnika

Choć rzecz działa się 1 kwietnia, wcale to nie był prima aprilis. Tego dnia pierwszaki ze Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji odbyła się uroczysta lekcja, podczas której dzieci przeniosły się w „Zaczarowany świat bajek”.

Bajkowe postacie – Czerwony Kapturek, Kot w butach, Calineczka i Sierotka Marysia, które pojawiły się w sali lekcyjnej pierwszaków, powitały dzieci piosenką „Witajcie w naszej bajce”. Następnie wprowadziły uczniów w zaczarowany świat wyobraźni. Niejako przy okazji bajkowe postacie zapoznały dzieciaki z regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej oraz zasadami właściwego dbania o książki.

W postacie z bajek wcieli się starsi uczniowie z klasy III: Daria Słomkowska, Wiktoria Czaplicka, Bartek Roman oraz Małgorzata Smolińska.

Główną postacią podczas tej bajkowej lekcji była Królowa Książka, która opowiedziała uczniom o swoich przeżyciach związanych z nieszanowaniem książek. Królowa, którą zagrała Pani Aneta Marchewka, skierowała do dzieci prośby i wskazówki, jak muszą postępować, aby nie krzywdzić książek.

Na koniec tego niezwykłego przedstawienia uczniowie klasy I złożyli uroczystą przysięgę, w której przyrzekli, że będą dbać o książki i je szanować. Pani bibliotekarka – Elżbieta Chmielińska – wręczyła wszystkim pierwszakom dyplomy oraz zakładki do książek.