Przejdź do treści

Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!

Od początku wiosny aż do późnej jesieni jesteśmy szczególnie narażeni na podstępne ataki z ziemi i z powietrza. Niemal niewidzialny przeciwnik może czaić się wszędzie – w trawach, na gałęziach drzew czy nawet na sierści zwierząt. A jego ataki – okazują się niekiedy wręcz śmiertelne. O kim lub o czym mowa? O kleszczach oczywiście!

Te niepozorne, małe pajączki bywają groźne z uwagi na to, że mogą przenosić niebezpieczne choroby, m.in. boreliozę, czy kleszczowe zapalenie mózgu. Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. W tym celu dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Ulatowie-Adamach wzięły udział w realizacji programu profilaktycznego pod hasłem: Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami.

Uczniowie w ramach projektu m.in. obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną oraz film edukacyjny o kleszczach. Ponadto kolorowali obrazki tematyczne i sprawdzali swoją wiedzę w kartach pracy. Wychowankowie otrzymali także ulotki dla rodziców z informacjami na temat kleszczy.

Program przyczynił się do wzrostu świadomości uczniów na temat kleszczy i samej profilaktyki chorób odkleszczowych. Dzieci dowiedziały się, czym są kleszcze, gdzie można je spotkać, jakie są sposoby przenoszenia się tych pajęczaków na zwierzęta i ludzi, a także jakie choroby mogą przenosić. Poza tym zdobyły wiedzę, jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem oraz jak postępować po ewentualnym ugryzieniu.

Koordynatorkami programu były Agnieszka Tańska i Barbara Piotrowska.