Przejdź do treści

Gramy w szachy!

„Ktoś powiedział, iż życie jest za krótkie, żeby grać w szachy – ale to wina życia, nie szachów” – tak twierdził szkocki matematyk John Napier, żyjący w XVI i XVII stuleciu. Zgadzają się z tym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ulatowie-Adamach, którzy od pewnego czasu zapadli na „szachowe szaleństwo”.

Wszystko zaczęło się od szkolenia dwu nauczycielek tej szkoły: Jolanty Tynieckiej i Agnieszki Tańska. Obie panie ukończyły 80-godzinne szkolenie w ramach projektu „Szachy w mazowieckiej szkole” realizowanego w ciechanowskim centrum doskonalenia nauczycieli.

Od tego czasu zajęcia szachowe, w których biorą praktycznie wszyscy uczniowie w szkole, odbywają się niemal codziennie – podczas zajęć świetlicowych i na dodatkowych godzinach lekcyjnych.

Nie bez przyczyny szachy uznaje się za grę godną cesarzy. Zmagania szachowe (szczególnie w młodszym wieku szkolnym) dostarczają uczniom rozrywki i zabawy, a jednocześnie doskonałą formą stymulowania ich rozwoju emocjonalnego i intelektualnego w wielu płaszczyznach.

Dzięki szachom dziecko rozwija zainteresowania, pobudza kreatywne myślenie, rozwija swoją pamięć i koncentrację. Szachy są także polecane wszystkim osobom chcącym rozwijać myślenie logiczne, a także uczyć się cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Nie da się też zapomnieć o aspektach wychowawczych.

Stąd już od maja w szkole w Ulatowie-Adamach uczniowie zapamiętale rozgrywają szachowe partie i szlifują swoje umiejętności. Z pewnością też pomysł ten powróci we wrześniu, podczas kolejnego roku szkolnego w tej placówce.