Przejdź do treści

Bezpieczna droga do szkoły

Skoro rok szkolny w pełni się rozwinął, nie mogło zabraknąć profilaktycznych spotkań w placówkach szkolnych z przedstawicielami policji. Pierwszą taką pogadankę wygłosił w szkole w Ulatowie-Adamach dzielnicowy Wojciech Paradowski.

17 września funkcjonariusz przeprowadził dwa spotkania pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły” – kolejno dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas młodszych oraz dla uczniów starszych klas. Policjant mówił o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, przypomniał zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, korzystać z sygnalizacji świetlnej, jeździć rowerem, jak również podróżować samochodem i autobusem.

Młodszy aspirant Wojciech Paradowski zachęcał też uczniów, by po zmroku korzystali z elementów odblaskowych, by lepiej być widocznym na drodze. Przestrzegał przed kontaktami z nieznajomymi i informował jak postępować w sytuacji zagrożenia.

Mundurowy zwracał również uwagę na to, by nie wsiadać do pojazdów kierowanych przez osoby nietrzeźwe. Aby pokazać uczniom, jak trudno jest przejść lub przejechać dany odcinek pod wpływem alkoholu, przywiózł ze sobą alkogogle. Rekwizyt ten miał za zadanie uzmysłowić niebezpieczeństwo i ryzyko prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Wychowankowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, zadawali pytania oraz dzielili się doświadczeniami. Prelekcje przyczyniły się do wzrostu świadomości niebezpiecznych zachowań wśród uczniów.