Przejdź do treści
  • bip

Z wizytą u Pierwszej Damy

To było wyjątkowe przeżycie! Delegacja ze Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej w połowie września została zaproszona do Warszawy na jednodniową wycieczkę. Ale ani sam wyjazd nie był zwyczajny, ani też zapraszający na tę wyprawę. Nauczyciele wraz z dziećmi pojechali bowiem do samej Pierwszej Damy, żony Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

A wszystko to dzięki nauczycielce historii Marzenie Ulatowskiej, która nawiązała kontakt z Kancelarią Prezydenta RP. Pani Marzena opisała szkolne inicjatywy patriotycznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i przy dyskretnej pomocy rodziców zdobyła przepustkę do Pałacu Prezydenckiego.

Agata Duda, żona pana prezydenta, przyjęła delegację osobiście i dosłownie zachwyciła wszystkich. Pierwotnie cała wizyta w pałacu miała trwać około godziny. Tymczasem okazało się, że samo spotkanie z panią prezydentową trwało ponad godzinę! Co więcej, pani Agata Duda dużo wiedziała o inicjatywach szkoły z Krzynowłogi Małej, a szczególnie była zainteresowana Aleją Chwały, wykonaną we wrześniu ubiegłego roku.

W trakcie pobytu w pałacu Pierwsza Dama podjęła też swoich gości słodkim poczęstunkiem. I – uwaga – osobiście nakładała i podawała wszystkim spore kawałki ciasta. Nie przestraszyła jej nawet liczba osób z delegacji: 58 uczniów i 5 opiekunów.

W trakcie wizyty był także czas na rozmowę z panią prezydentową. Dzieci były bardzo ciekawe i potrafiły nawet zadawać tak zaskakujące pytania, jak… o wiek Pierwszej Damy. Co ciekawe, Agata Duda nie uchylała się i dziarsko odpowiadała na każdą wątpliwość. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć i autografów, chociaż obsłużenie tak dużej grupy wycieczkowej nie było łatwą sprawą.
Obowiązki pani prezydentowej nie pozwoliły być jej dłużej z zaproszonymi gośćmi, jednak na zakończenie zwiedzania wszyscy otrzymali jeszcze drobne prezenty od pary prezydenckiej.

Po takich emocjach trudno było znaleźć coś jeszcze bardziej frapującego. Niemniej organizatorzy wycieczki zadbali o dodatkowe atrakcje. Wszyscy uczniowie (podzieleni na dwie grupy) wzięli na przykład udział w nietypowych warsztatach w Manufakturze Cukierków i własnoręcznie przygotowywali dla siebie słodycze.
Na zakończenie uczestnicy wycieczki odwiedzili jeszcze wojskowy cmentarz na Powązkach, by pokłonić się bohaterom różnych czasów za ich ofiarność w walce o wolną Polskę.

Komunikat na stronie Kancelarii Pałacu Prezydenckiego:
https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,597,patriotyczne-spotkanie-pierwszej-damy-z-uczniami.html