Przejdź do treści

Poczytali polskie nowele

We wrześniu uczniowie Szkoły Podstawowej w Ulatowie-Adamach wzięli udział w akcji promującej czytelnictwo. Dzieci włączyły się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, które w tym roku było poświęcone polskim nowelom.

Akcja prowadzona przez prezydenta RP i jego małżonkę odbyła się już po raz ósmy. Z tej okazji organizatorzy akcji zaproponowali do lektury 8 nowel polskich, w tym m.in. „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego czy „Sawę” Henryka Rzewuskiego.

Pod hasłem „Czytamy Polskie Nowele” uczennice z klasy piątej, szóstej i ósmej głośno przeczytały w wybranym dniu września fragmenty wybranych nowel wskazanych przez organizatorów Narodowego Czytania. Każde z tych dzieł to wspaniałe źródło tradycji narodowych, skarbnica polskości i moralności.

„Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda kierowanym do każdego uczestnika tej akcji.

Spotkanie z polskimi nowelami było dowodem na to, że literatura będzie trwać wiecznie, gdyż zawsze znajdą się czytelnicy, którzy idąc śladami pisarzy będą krzewić polskość, rozbudzać miłość i szacunek do drugiego człowieka.

Akcję na terenie szkoły zorganizowała bibliotekarka Agnieszka Tańska.