Przejdź do treści

Historycznie i edukacyjnie w SP w Krzynowłodze Małej

W ostatnich dniach listopada do Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej zawitała Grupa Artystyczna „PATRIA” z Lublina, która zaprezentowała żywą lekcję historii dla uczniów praktycznie całej szkoły. Tematyka związana była z obchodzoną niedawno 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Spotkanie odbyło się w 2 grupach wiekowych: dla klas młodszych (I–IV) i starszych (V–VIII). Najpierw przybyli gości przekazali nieco faktów dotyczących walk Polaków z okupantami (niemieckim i sowieckim). Były historie m.in. o legendzie hubalczyków i organizacji polskiego ruchu oporu, które przeplatano ciekawostkami z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego. Równocześnie jednak uczniowie mogli m.in. obejrzeć umundurowanie polskich formacji zbrojnych, rozmaite rodzaje uzbrojenia z tamtego okresu, wojskowe przedmioty codziennego użytku, a także portrety ważniejszych dowódców.

Na koniec każdy mógł dotknąć, przymierzyć a nawet wziąć w ręce, co tylko chciał. Szczególnie młodsi prezentowali się efektownie w za dużych mundurach, hełmach czy czapkach. Wywoływało to sporo wesołości, ale jednocześnie pozwoliło lepiej przyswoić sobie wiedzę o trudnych czasach wojny.