Przejdź do treści

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

SP Krzynowłoga Mała, 5 marca 2020r
Tego dnia w naszej szkole odbyły się kolejne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. I znowu było patriotycznie. Wzorem lat ubiegłych na prośbę nauczycieli historii uczniowie i nauczyciele przyszli przystrojeni w patriotyczne elementy- bluzy, koszulki, biało-czerwone chusty, itp. (w tym roku przeważały kotyliony). Podobnie było z przebiegiem szkolnych obchodów tego święta- czyli wspólne oglądanie krótkiego filmu, a potem IV już edycja „Gry szkolnej”- wymyślonej i przygotowanej przez historyków- pp. M. Ulatowską i W. Jaworskiego. Gra składała się z 10 zadań. Udział brały 3- osobowe zespoły z klas VI- VIII i uwaga- w tym roku nowość- powiększone o 1 rodzica! Nowością był też udział zaproszonych reprezentacji z pozostałych szkół gminy- z SP Romany Sebory i SP Ulatowo Adamy. Pozostali uczniowie -w tym klasy IV i V -w roli kibiców i obserwatorów.
W tym roku Bohaterem gry był major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Zadania teoretyczne dotyczyły jego życia, rodziny oraz okresu walki, więzienia i śmierci. Praktyczne to: rozpoznać 3 zdjęcia Łupaszki i ułożyć chronologicznie, odczytać zaszyfrowaną wiadomość- cytat (słowa wypowiedziane przez Bohatera), sztafeta z przynoszeniem amunicji, tradycyjne już strzelanie z pistoletu-zabawki do celu oraz najzabawniejsza dla widzów-„ jazda konna”.
Walka o punkty była sportowa i do samego końca, a dużo pomogły dopuszczalne przez organizatorów podpowiedzi kolegów z klasy i wychowawców.
Ostatecznie, najwięcej punktów uzyskała reprezentacja SP w Romanach Seborach.
Drużyna ta jako zwycięzcy otrzymała wspaniałe numizmaty z popiersiem majora Szendzielarza „Łupaszki”, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe przypinki patriotyczne. Dodatkowo rodzice otrzymali upominki książkowe.
W prowadzeniu całej tej zabawy edukacyjnej pomagały uczennice klas ósmych: Zuzanna Chmielińska, Małgorzata Maliszewska oraz Angelika Wojciechowska, która całość sfotografowała. Ponadto Angelika wraz z Agatą Adamiak spontanicznie przygotowały małą wystawkę o Żołnierzach Wyklętych. W ramach podziękowania uczennice te również otrzymały książki i pamiątkowe przypinki.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w zabawie i przepraszamy za drobne „usterki”.

Nauczyciele historii