Przejdź do treści
  • bip

Kosmiczna podróż pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej w Ulatowie – Adamach

Podróż w kosmos z uczniem pierwszej klasy? Dlaczego nie. Kosmos dla dzieci jest czymś dużo większym i pojemniejszym niż dla dorosłych. To nie tylko rozgwieżdżone niebo nad głową i nazwy kilku planet, o których kiedyś słyszały. Dla dzieci kosmos to przede wszystkim nieustraszone marzenia, nieskończona wyobraźnia , w której można wszystko.

Co było nam potrzebne do realizacji projektu? Przede wszystkim ogromne pokłady kreatywności, fantazji i odrobina wolnego czasu. Zaczęliśmy od literatury i powszechnie dostępnych na Youtube filmów edukacyjnych. Dobra książka i dobry film to doskonały wstęp do poznawania złożonego tematu, jakim jest kosmos.
Potem kolejne pomysły, puzzle, kolorowanki, piosenki, praca własna – to baza, która stała się kluczem do sukcesu.

Teoria przeplatała się z praktycznymi działaniami i pomysłami uczniów. Pracowaliśmy na lekcjach wszystkich edukacji, na zajęciach świetlicowych i na dodatkowych godzinach po zakończeniu zajęć lekcyjnych.
Najciekawsze prace wykonane przez dzieci to:
- projektowanie, gromadzenie materiałów i budowa rakiety kosmicznej,
- projektowanie łazika marsjańskiego,
- nauka i śpiewanie piosenki ,,W Układzie słonecznym”, układanie do niej zabawy ruchowej,
- układanie twórczych, swobodnych opowiadań,
- kolorowanki, puzle,
- prace plastyczne o mieszkańcach kosmosu, planetach itp.

Projekt - ,,Kosmiczna podróż” okazał się bardzo wdzięcznym tematem, dał dzieciom nieograniczoną możliwość do wyrażania swoich emocji, marzeń i autoprezentacji w dowolnie wybranej formie.

Opracowała: wychowawczyni klasy I SP w Ulatowie – Adamach – Jolanta Tyniecka